| GALERIA | W sobotę 18 marca 2023 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Zamościu odbyły się warsztaty rękodzielnicze, które poprowadziła pani Józefina Tatara.
Tym razem jego uczestniczki wykonywały metodą makramy, czyli sztuką wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów, czy też szydełka łapacze snów. Metodą ta można wyplatać wiele rzeczy jak np. kwietniki, makaty ścienne, biżuterię i wile innych. Do tej techniki używać możemy różnych nici, mogą być lniane, konopne, jedwabne, sizal i inne. Technika makramy polega na zaplataniu, wiązaniu, nawijaniu i skręcania sznurków za pomocą różnych splotów.
Łapacz snów wykonywany był na kole metalowym o średnicy 50 cm. Najpierw koło to owijamy sznurkiem kolorem bazowym. Kolejnym etapem było wypełnienie okręgu sznurkową plecionką, a następnie wiązanie luźno zwisających sznurków przyozdobionych koralikami i piórkami.
Fot. i oprac. Elżbieta Czarny
| GALERIA | Kontynuując wieloletnią tradycję Związek OSP RP w Zamościu wspólnie z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu zorganizował w tym roku już po raz 45 edycję Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież zapobiega pożarom”
Jego celem jest popularyzacja wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postepowania na wypadek pożaru, oraz umiejętnością praktycznego posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą. A także organizacją ochrony przeciwpożarowej , oraz historią i tradycją ruchu strażackiego.
15 marca 2023 roku do konkursu przystąpiło 14 dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Wierzbie, kiedy to odbyła się edycja gminna. Jego uczestnicy, podzieleni na dwie grupy wiekowe mieli do rozwiązania test składający się z 20 pytań. Do konkursu przygotowała je pani Anna Chabros.
W pierwszej kategorii wiekowej (klasy I-IV) I miejsce zajęła Hanna Molas (10 pkt.), II miejsce zajął Igor Banachewicz (8 pkt), III miejsce Karolina Bielesz (7 pkt)
W drugiej kategorii wiekowej (klasy V-VIII) I miejsce (po dogrywce) zajęła Julia Pupiec (12/8 pkt), II miejsce zajął Mateusz Rusztyn (12/2 pkt) i III miejsce Michał Antoszek (11 pkt.)
Zwycięzcy z pierwszych miejsc będą reprezentować gminę Stary Zamość na szczeblu powiatowym konkursu.
Wszyscy uczestnicy konkursu z rąk Wójta Gminy Stary Zamość Waldemara Raczyńskiego i Prezesa Zarządu Gminnego OSP RP w Starym Zamościu Wacława Mroza otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.
Fot. i oprac. Elżbieta Czarny
| GALERIA | Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Wierzbie mogli wziąć udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez bibliotekę szkolną w Wierzbie i Gminną Bibliotekę Publiczną w Starym Zamościu i przedstawić swojego ulubionego bohatera książkowego. Praca plastyczna miała być w formacie A4 w dowolnej technice.
Celem konkursu jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, kształtowanie wyobraźni uczniów poprzez tworzenie różnorodnych prac plastycznych w nawiązaniu do konkretnego utworu literackiego. Prace były oceniane w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III i IV-VIII. Komisja brała pod uwagę wartość artystyczną i estetyczną oraz zgodność z tematem przewodnim konkursu i poprawność merytoryczną pracy, czyli zgodność ilustracji z treścią wybranej książki. Ogółem wpłynęło 33 prace.
W pierwszej kategorii wiekowej I miejsca w zajęli:
Dominika Szubtarska kl .I a- ,,Kubuś Puchatek”
Natalia Molas kl. III b - ,,Królewna Śnieżka”
Phillip Sahajko kl. III b - ,,Afryka Kazika”
Klaudia Czugała kl. II b - ,,Gdzie jest Rudek”
W pierwszej kategorii wiekowej II miejsca zajęły:
Natalia Blonka I b - ,,Klub Superdziewczyn”
Nikola Kołodziejczyk kl. I b - ,,Klub Superdziewczyn
Maja Kanarek kl. II b - ,,Klub Superdziewczyn”
W pierwszej kategorii wiekowej III miejsca zajęli:
Kamil Kuryło kl. II b- ,,Shrek”
Agata Tchórz kl III b- ,,Kubuś Puchatek”
Hanna Pałka kl. I a- „Księżniczka Daisy i magiczna karuzela”
Mateusz Oryszczak kl. I b- ,,Kot w butach”
Aleksandra Tchórz kl. III a - ,,O psie ,który jeździł koleją”
Marlena Torbińska II b- ,,Gdzie jest Nemo”
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali:
Lena Piróg kl II b - ,,Asiunia”
Nikola Piwowarek kl. II a - ,,Popraw się Cukierku
Julia Papis kl. III a -,, Harry Potter i insygnia śmierci”
Lena Zalewska kl. III a - ,,Kubuś Puchatek”
W drugiej kategorii wiekowej I miejsca zajęli:
Kacper Szczuka kl VIb -,Ania z Zielonego Wzgórza”
Maja Kołodziejczy kl. V a -,,Ania z Zielonego Wzgórza”
Monika Kędzierska kl.VI b - ,,Let me in”
Lena Derkacz kl. V a -,,Harry Potter”
Alan Przytuła kl. VI a -,, Hobbit czyli tam i z powrotem”
Aleksandra Kropornicka kl. VI a -,,Opowieści z Narni-Podróż Wędrowca do Świtu”
W drugiej kategorii wiekowej II miejsca zajęli:
Aleksandra Staroń kl.VI a -,,Higuroski sioNokuKorori
Julia Bojar kl. VI b - ,,Zamarznięta Charlotte
Michał Naklicki kl.VI b -,,Mikołakek”
W drugiej kategorii wiekowej III miejsca zajęli:
Natalia Mzyk kl. VIII a - ,,Kamienie na szaniec”-Tadeusz
Michał Antoszek kl. V b -,, Kubuś Puchatek”
Nina Luchowska kl. VIII b -,,Ania z Zielonego Wzgórza”
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali:
Jan Tchórz kl. IV a- ,,Mikołakek”
Oliwia Sałamacha kl. VI a -,,Opowieści z Narni”
Paulina Teterycz- kl.VI a-,,Ania z Zielonego Wzgórza”
Nikola Szypuła kl. V b - ,,Kopciuszek”
Prace można obejrzeć w Szkole Podstawowej w Wierzbie i Gminnej Bibliotece Publicznej w Starym Zamościu. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorów.
Fot. i oprac. Elżbieta Czarny
| GALERIA | Po dwóch latach przerwy w obchodach Dnia Kobiet w tym roku Wójt Gminy Stary Zamość Waldemar Raczyński zaprosił panie z kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń, radne, sołtyski, panie z Urzędu Gminy, GOPS, GOK, GBP i szkoły do Gminnego Ośrodka Kultury w Starym Zamościu, aby wspólnie świętować ten dzień. Jak powiedział w swoim wystąpieniu „Cieszę się, że ta piękna tradycja jest kontynuowana i myślę, że dzięki takim dniom każda kobieta czuje się doceniona i wyjątkowa. Święto to jest docenieniem ogromnej roli jaką odgrywacie w życiu codziennym, zarówno zawodowym jak też i rodzinnym”. Wójt Gminy podziękował także Paniom za działalność społeczną. Na zakończenie wraz z obecnym na spotkaniu Przewodniczącym Rady Gminy Szczepanem Ziemińskim złożyli życzenia, oraz wręczyli kwiaty.
Następnie w godzinnym występie widownię rozśmieszał do łez kielecki „Kabaret z konopi” Kabaret z Konopi występuje od 2005 roku. Przez wiele lat działalności zdobył ponad 80 nagród na różnego rodzaju festiwalach i przeglądach kabaretowych w całym kraju w tym kilkadziesiąt nagród publiczności i Grand Prix. Kabaret z Konopi znany jest także z realizacji telewizyjnych dla TVP2, TVP1, Polsatu i TVN biorąc udział w kabaretonach w Koszalinie, Zielonej Górze, i Top Trendach w Sopocie, Gwiazdy Kabaretu w TV4 czy Kabaret na żywo w Polsacie. Panowie podczas swojego występu improwizowali, adekwatnie do emocji i reakcji publiczności. Co uczyniło ich występ niepowtarzalnym. Obchody Dnia Kobiet zakończyły się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez pracowników GOK Stary Zamość.
Fot. i oprac. Elżbieta Czarny
| GALERIA | W ramach współpracy Dobre Praktyki w zakresie Turystyki w czterech gminach z obszaru działania Lokalnej Grupy Działania Ziemia Zamojska: Nielisz, Stary Zamość, Skierbieszów i Sułów powstały murale. Przedstawiają one najciekawsze wydarzenia historyczne, kulturalne bądź atrakcje przyrodnicze wyróżniające te miejsca spośród innych na mapie Polski.
Projekt jest realizowany z trzema innym lokalnymi grupami działania z województwa lubelskiego: LGD Dolina Giełczwi, LGD Poleska Dolina Bugu i LGD Promenada S 12. Jest on realizowany w ramach projektu współpracy z poddziałania 19.3 przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania objętej PROW na lata 2014-2020.
Taki mural powstał na budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Starym Zamościu na ścianie frontowej. Przedstawia on postać Karola Namysłowskiego- kompozytora, dyrygenta i założyciela najstarszej polskiej orkiestry symfonicznej.
Fot. i oprac. Elżbieta Czarny