1wrzesnia 2021 09 07 1575 | GALERIA | Tak jak w całym kraju, tak i w Starym Zamościu 1 września 2021 roku odbyły się uroczystości upamiętniające 82 rocznicę napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku i wybuchu II wojny światowej.

Z tej okazji w intencji ofiar została odprawiona Msza Święta w kościele parafialnym w Starym Zamościu, przez ks. dziekana Mirosława Sawkę, ks. Tomasza Żurawela i ks. Krzysztofa Hawro. Uczestniczyli w niej: Wójt Gminy Stary Zamość Waldemar Raczyński, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i ze Szkoły Podstawowej w Wierzbie.

Kazanie nawiązujące do wydarzeń sprzed 82 laty wygłosił ks. Tomasz Żurawel „Krew ofiar domaga się szacunku i pamięci. Oni oddali życie za naszą Ojczyznę. Ich poświęcenie jest wołaniem do naszych sumień, czy też bylibyśmy gotowi oddać życie i poświęcić się za ojczyznę i czy ta miłość do Niej jest prawdziwa. Czy potrafimy docenić to co wywalczyli dla nas nasi przodkowie. Czy doceniamy te wartości, czy doceniamy ten trud oddania życia za ojczyznę” W dalszej części homilii powiedział „Współczesne konflikty każą nam modlić się za pokój, bowiem pokój jest podstawą na której buduje się życie. Dlatego wołajmy do naszego Ojca, aby ustały wojny i aby nikt nie musiał przelewać krwi”

Na zakończenie ks. Tomasz przypomniał fragment modlitwy św. Franciszka:

Panie uczyń z nas narzędzie twojego pokoju

abyśmy siali miłość, tam gdzie panuje nienawiść;

wybawienie, tam gdzie panuje krzywda;

jedność, tam gdzie panuje rozłam;

prawdę, tam gdzie panuje błąd;

wiarę, tak gdzie panuje zwątpienie;

nadzieję, tam gdzie panuje rozpacz;

światło, tam gdzie panuje mrok;

radość, tam gdzie panuje smutek

Uroczystości zakończyły się na cmentarzu parafialnym przy kwaterze żołnierskiej modlitwą, złożeniem wieńców i zapaleniem zniczy.

Fot. i oprac. Elżbieta Czarny